JAK SPRÁVNĚ VYČISTIT GRANITOVÝ DŘEZ

Jednou z nejpotřebnějších částí každé kuchyně je bezpochyby kuchyňský dřez. Moderní kuchyně se mohou pyšnit kuchyňskými dřezy různých tvarů a barev. Na trhu je nepřeberné množství dřezů nerezových, granitových a nově i skleněných. Elegantní a velice populární jsou dřezy granitové, ať už v bílém, béžovém nebo černém provedení. Ať už si vyberete jakýkoliv typ či provedení dřezu, čištění a údržbě se nevyhnete. Poradíme Vám, jak správně granitový dřez ošetřit.

Impregnace jako ochrana před tvorbou nečistot

Chcete-li zamezit vzniku složité špíny ve Vašem granitovém dřezu, pak využijte možnosti impregnace. Nejen, že dodáte svému granitovému dřezu krásnější vzhled, ale prodloužíte mu životnost a učiníte ho odolnějším vůči všem druhům špíny. Granitový dřez můžete impregnovat 3 způsoby, a to pomocí minerálních olejů, kokosového másla nebo jedlého oleje. Před samotnou impregnací musí být dřez zbaven veškerých nečistot a důkladně vysušený. K nanesení impregnantu použijte jakoukoliv utěrku a jemně zapracujte do povrchu granitového dřezu. Přibližně po 20-ti minutách vytřete dřez suchou utěrkou a máte hotovo. Tento způsob ochrany před tvorbou složité špíny je vhodné opakovat jednou za čtrnáct dní.

Co způsobuje bílé skvrny na povrchu dřezu

Zaschlé bílé skvrny objevující se na dřezu, jsou zpravidla vrstvou vodního kamene. Tyto skvrny mohou být důsledkem prokapávajícího kohoutku. Je toto Váš případ? Obraťte se na instalatéra, který problém s prokapávajícím kohoutkem vyřeší za Vás. Nejen, že ušetříte čas při čištění dřezu, ale také peníze za vodu.

Odstranění zašlé špíny šetrně a účinně

Zaschlé kapky vody na dřezu jsou noční můrou každé hospodyňky. Bílé skvrnky od vody je mnohdy obtížné odstranit a především na tmavém povrchu jsou velmi dobře vidět. V následujícím textu Vám poradíme, jak na tyto skvrny vyzrát. Pamatujte, že použití hrubé fyzické síly není zrovna nejlepším řešením.

Granitové dřezy rozhodně nedrhněte drátěnkou, ani kovovými škrabkami. Drsnými předměty porušíte nenávratně povrch dřezu a dojde ke snížení jeho odolnosti. Čím hladší povrch dřezu zajistíte, tím menší příležitost poskytnete špíně a bakteriím přilepit se na jeho povrch.

  • Ocet jako desinfekce – Ocet je běžně dostupným artiklem, který nechybí téměř v žádné domácnosti. Mnoho lidí ani netuší, jaký zázrak se jim skrývá ve spíži. Ocet je nejen desinfekčním a čistícím prostředkem, ale má vlastnost, která umožní rozložení vápence. Zaschlé bíle skvrny na dřezu jsou důvodem tvrdé vody nebo pozůstatkem mýdla. Na odstranění bílých skvrnek postačí papírové kuchyňské utěrky namočené do octu, ponechání 15-20 minut působit na povrchu dřezu a následně otřít vlhkým hadříkem.
  • Domestos – Jedná se o razantnější způsob čištění dřezu, který mnohdy vyžaduje použití latexových rukavic. Na začátku aplikujte trochu čistícího prostředku na hrubou stranu kuchyňské žíňky a zapracujte prostředek do nečistého povrchu. Zbytky nečistot opláchněte čistou vodou a otřete vlhkým hadříkem. Nakonec použijte papírovou kuchyňskou utěrku k vysušení dřezu.
  • Tableta do myčky – Použití tablety do myčky je časově náročnější metodou čištění, neboť po umístění tablety do dřezu je zapotřebí nalít do dřezu vroucí vodu a vyčkat 6 hodin, než proces čištění bude dokonán. Vhodné je tento způsob praktikovat přes noc. Znečištěnou vodu vypusťte a žíňkou očistěte povrch dřezu. Vymyjte dřez čistou vodou a papírovou kuchyňskou utěrkou vytřete dosucha. Proces můžete dle potřeby opakovat.

Výrobci doporučují

Kvalitní čistící prostředky granitových dřezů, které jsou na trhu běžně dostupné, jsou produkty s unikátní recepturou. Tyto čistící prostředky byly vyvinuty výrobcem přímo na granitový materiál s rychlou účinností odstranit mastnoty a vodní kámen. Kvalitní čističe granitového povrchu jsou účinnější, než běžné čističe. Jejich použití je snadné a o aplikaci se dočtete v příbalové informaci každého produktu. Čističe granitových dřezů, jenž obsahují nano částice, získaly potravinářský atest. Navíc jsou bez silikonů, fosfátů, parabel či alkoholu. Dřez je po použití takového přípravku čistější a podstatně se zkracuje čas potřebný na jeho údržbu.