NEZAPOMÍNÁTE ČISTIT PERLÁTOR?

Perlátor je nepatrný prvek vodovodní baterie zajišťující stejnoměrnost proudu vody, která z baterie vytéká ve chvíli, kdy otočíte kohoutkem.

Namontovaný perlátor se nachází na ústí každé moderní vodovodní baterie a tvoří jej zpravidla drobná plastová nebo kovová síťka, která zabezpečuje provzdušnění vytékající vody a zároveň slouží jako regulátor proudu vodu. Běžný uživatel, díky správné funkci perlátoru, získává stejnoměrný proud vody, který je příjemným v případě, když si potřebujeme vodu pustit, a to za účelem opláchnutí ovoce, umývání nádobí nebo touze osvěžit se.

Jak postupovat, když se perlátor zanese?

Tak jako u mnohých součástek, také perlátor si zaslouží vaši občasnou péči a starostlivost, aby mohl 100% plnit svoji funkci.

V případě, že pocítíte, že voda z kohoutku neteče tak jako dříve a proud vody je nestálý a stříká do stran, nastává zpravidla moment pro zvýšenou pozornost, pakliže tedy chcete, aby byl zachován komfort používání.

Pokud chcete své vodovodní baterii znovunavrátit lesk v podobě plně funkčního stejnoměrného proudu vody pro každodenní použití, stačí vám učinit pár následujících kroků:

  • odšroubování perlátoru

U některých perlátorů můžete tento krok provést ručně, u jiných baterií je součástí balení pomocný prvek pro snadné vyjmutí. V případě, že má váš perlátor dvě plošky pro odšroubování, budete potřbovat kleště. V daném případě doporučujeme spolu s kleštěmi použít také hadřík, abyste při manipulaci nepodřeli povrch baterie.

  • sundání perlátoru

Pakliže je perlátor již sundaný z vodovodní baterie, stačí se podívat, zda na něm spatříme nečistoty, které mohou způsobovat problémy s tekoucím proudem vody (zpravidla můžeme na sítku pozorovat vodní kámen, nečistoty z potrubí aj.).

Pakliže objevíme na sítku větší nečistoty, jednoduše perlátor vypláchneme či jakýmkoliv šetrným mechanickým způsobem odstraníme (př. pinzeta). V případě výskytu jemnějších nečistot a vodního kamene, můžeme využít univerzálního pomocníka každé domácnosti, kterým není nikdo jiný než ocet. Na vyčištění nečistot stačí ocet smíchat s vařící vodou, případně můžete využít specializované přípravky, které lze zakoupit v každé drogerii.