MONTÁŽ DŘEZU

Uchycení dřezu v kuchyňské lince se dá provést hned několika způsoby, přičemž jednotlivé druhy instalace mají svá specifika a mohou vaši linku designově povýšit nebo naopak narušit ucelený a kompaktní dojem z ní.

Jednotlivé možnosti pro uchycení konkrétního kuchyňského dřezu by měly být vždy součástí balení produktu přímo od výrobce, případně dodavatele.

Kuchyňské dřezy – způsoby montáže

Kuchyňské dřezy je možné instalovat do pracovní desky několika způsoby, přičemž při výběru dřezu je vždy důležité vědět, jakým konkrétním způsobem se zasadí do oblasti pracovní desky, protože převážná většina dřezů má přesně definovaný a vyhrazený jeden z těchto způsobů. Ovšem na trhu jsou dostupné také dřezy, které umožňují instalaci více způsoby, což otevírá pomyslné dveře pro „hraní si“ s montáží.

Pojďme si přiblížit možnosti, které mohou být těmi pravými právě pro vás a vaši kuchyň.

Montáž dřezu – na pracovní desku

Položení dřezu na pracovní desku je zřejmě nejčastěji používaným způsobem montáže kuchyňského dřezu, kdy se dřez usazuje shora do předem připraveného výřezu/otvoru v pracovní desce kuchyňské linky. Jedná se o rychlé, efektivní a snadné zabudování nového dřezu na místo určení. Navíc má tento typ montáže velmi univerzální použití – je totiž vhodný na veškeré typy a materiály pracovních desek, současně představuje nejširší možnosti, co se týče různorodých tvarů, velikostí a stylů jednotlivých dřezů.

Jedná se o druh montáže, kterou zvládne svépomocí i domácí kutil. Výhodou horní montáže je mimo jiné to, že řez nemusí být 100% čistý, jelikož jej dřez bude překrývat.

Montáž dřezu – plochý okraj

Dřezy s plochým okrajem lze použít pro horní montáž i montáž do roviny, kdy je dřez a pracovní deska v jedné linii. Jedná se o něco komplikovanější typ montáže, kdy se speciálně upravený dřez zapustí do vyfrézované drážky a následně je upevněn pomocí úchytů a silikonu. Vzhledem k danému postupu není tento druh instalace vhodný pro dřevěné pracovní desky.

Rozdíl spočívá v tenkém profilu dřezu, který má ve výsledku jen mírně zvýšený přechod z pracovní desky.

Montáž dřezu – do roviny

Jedná se o montáž podobnou variantě s plochým okrajem. Dřez však spolu s pracovní deskou tvoří jednolitý povrch bez jakýchkoliv výškových přechodů.

Spodní montáž

Tento typ montáže je určený pro pracovní desky z přírodního či umělého kamene, masivního dřeva, keramiky, skla či akrylátu. Výsledkem je hladký a ničím nerušený povrch i dojem. Instalací pod pracovní desku lze dosáhnout stavu, kdy se prostor kolem dřezu snadno čistí, a nedochází k usazování nečistot vzhledem k tomu, že vznikne plocha zcela bez okrajů – lem dřezu tvoří přímo pracovní deska.

montaz-drezu_2

 

Přesahová montáž

V tomto případě jde o jednodušší alternativu montáže do roviny vhodnou pro veškeré typy pracovních desek. V rámci instalace je dřez pokládán shora do výřezu na pracovní desce, nicméně vrchní lem dřezu tvoří na desce drobný, nepatrný přesah o tloušťce instalovaného materiálu – zpravidla se jedná o několik milimetrů.