JAK VYŘÍZNOUT OTVOR PRO BATERII DO KUCHYŇSKÉHO DŘEZU?

Na úvod je potřeba zmínit, že většina dřezů má otvor určený pro vodovodní baterii, dávkovače saponátu nebo excentrické ovládání výpusti již vyřezaný nebo alespoň předchystaný ve formě předem vylisované šablony.

V případě, že vámi vybraný dřez otvor vyřezaný nemá nebo jste v situaci, kdy máte zájem o zhotovení dalšího otvoru na ploše dřezu navíc – je samozřejmě možné otvor vyříznout. Nicméně je potřeba si říci, že při dodatečném zhotovení otvoru je nutné klást důraz na to, aby nebyla narušena pevnost dřezu.

Pokud si troufáte na vyříznutí otvorů u daného dřezu svépomocí, je to samozřejmě možné – aneb Nic není nemožné. Pakliže máte řemeslné dovednosti a chcete, stačí už jen mít doma potřebné nástroje, které vám umožní provést tento úkon.

Co se týče druhé cesty aneb Využití profesionálních služeb odborníků – výrobci a řemeslníci v oboru mají v tomto směru výhodu ve formě mnohaletých zkušeností. Navíc jsou pro ně obdobné úkony rutinou a mají při sobě vždy potřebné vybavení. Všechny tyto skutečnosti jim umožňují realizovat výřez otvoru rychle, kvalitně, čistě – na základě potřeb a požadavků zákazníka.

Pozn.: Při následné instalaci dřezu je z hlediska zachování funkčnosti a estetiky důležité, aby byl otvor pro baterii skutečně dobře uzpůsobený. V opačném případě se baterie může viklat a špatně těsnit. Což rozhodně není žádoucí pro žádnou domácnost.

Možnosti aneb Cesty, jak zhotovit otvor pro baterii:

Pokud si ještě nejste jisti, jak bude ve finální verzi dřez umístěn, existuje jedno obecné doporučení: důkladně si nejprve promyslet a rozvrhnout umístění dřezu, následně zvážit rozmístění a množství otvorů. Až budete mít tyto požadavky a představy ucelené, je možné začít řešit cesty vedoucí k samotnému zhotovení, které jsou následující:

  • nechat si zhotovit otvor přímo od řemeslníka, který bude provádět montáž dřezu
  • použít jednorázový vrták a otvor vytvořit svépomocí
  • zvolit takový dřez, kde výrobce požadovaný otvor zhotovil
  • u některých dřezů lze otvor tzv. vyklepnout. V takovém případě je otvor pro baterii označený nálepkou. Např. granitové dřezy mají předem vylisované šablony – budete potřebovat pouze ocelovou tyč/trubku či šroubovák a kladívko (na případné dočištění pak stačí pilník). Pozn.: Tento úkon provádějte vždy z lícové (vrchní) strany dřezu.

Otázka: Jak velký otvor pro baterii vyvrtat?

Standardní průměr otvorů pro baterie, dávkovače saponátu nebo excentrického ovládání výpusti je 35 mm.

Velikost otvoru pro baterii je zpravidla 35 mm, přičemž do tohoto prostoru lze následně namontovat baterii v průměru 25 mm – 35 mm. Otvor se dá také v případě potřeby dále korigovat a upravit pomocí brusného nářadí.