CO NEPATŘÍ DO MYČKY NA NÁDOBÍ

Přínos myčky nádobí v domácnosti je nevyčíslitelný. Pro moderní rodinu je to již běžná součást vybavení a tak se často stává, že se její používání natolik zautomatizuje, že si ani nemusíme uvědomit, že bychom ji mohli používat špatně. Možná tak činíte v dobrém úmyslu, ale některé předměty do myčky nádobí zkrátka nepatří.

Jakkoliv nám myčka dennodenně pomáhá, může také zapříčinit poškození některých předmětů. A to se nám může prodražit. Z toho důvodu je třeba malinko slevit z komfortu a některé kousky kuchyňského nádobí raději umýt v ruce.

Takže co konkrétně do myčky nádobí nepatří?

Dřevěné míchačky a prkýnka

Dřevo do myčky nádobí nepatří. Horká voda jej může zdeformovat a způsobit jeho praskání.

Nože

Pozor, ale jen některé. Ostré nože a zvláštní nože, jakými jsou třeba profesionální japonské nože, může myčka otupit. Lépe uděláte, když je umyjete ručně. A to i přesto, je-li v návodu uvedeno, že jsou vhodné k mytí v myčce. Ony totiž i vysoké teploty, kterým jsou nože během mytí v myčce vystaveny, mohou zapříčinit roztavení lepidla, které drží nůž pohromadě s rukojetí. Logicky pak do myčky nepatří ani nože s dřevěnou rukojetí. Naopak myčka by neměla vadit nožům keramickým.

Pánve a další nádobí s nepřilnavým povrchem nebo z litiny

Pokud u výrobku není jasně uvedeno, že je vhodný pro mytí v myčce, raději jej opláchněte a umyjte ručně. Myčka může narušit nepřilnavý povrch, který se pak začne loupat a tím pochopitelně přijde o svou nepřilnavost. Litinové nádobí často myté v myčce se stává náchylnější ke korozi.

Speciální porcelán a starožitné nádobí

Většina porcelánu taktéž není určená k mytí v myčce. Zvláště pak takový, který je opatřen kovovým zdobením. To se totiž velmi snadno poškodí. V ruce myjte i foukané sklo a ručně malovanou keramiku.

Mléčné sklo a křišťál

Olovnatý křišťál se může začít leptat po opakovaném mytí v myčce. Zakalí se a vytvoří se v něm důlky. Mléčné sklo se zase časem může znehodnotit a přijít o svůj dokonale mléčný vzhled.

Pokličky tlakových hrnců a součástky elektronických přistrojů

Části kuchyňských robotů a pokličky tlakových hrnců mohou po mytí v myčce zachytit drobné částečky jídla nebo i mycího prostředku, což může mít vliv na jejich funkci.

Přibory a kovové nádobí

Zlaté příbory se v myčce mohou zabarvit. Mosazné, bronzové a cínové se zase snadno poškodí a změní barvu. Na povrchu hliníkového nádobí pak mytí v myčce může zanechat skvrny a zmatnit jeho povrch.

Určité typy plastu

Do myčky nepatří ani poměrně hodně druhů plastu. Dávejte tam pouze takové plastové nádobí, které je opatřeno nápisem deklarující vhodnost do myčky. A vždy jej raději umístěte do horního koše, aby jej neroztavilo nebo nezdeformovalo topné těleso.

Termosky a dětské nádobí

Vyšší teploty při mytí v myčce mohou také poškodit těsnění termosek a dětských lahviček. Vhodné nejsou ani pro akrylové a bambusové talíře, na kterých se vytvoří vlasové praskliny. A také se z nich může smýt barevný potisk.

Odměrky s potiskem a nádoby se štítky

I ty je lepší umýt v ruce, pokud nechcete mít odměrku bez míry a štítky v odtoku.