JAK VYBRAT DŘEZ

Přestože většina domácností je již dnes vybavena myčkou nádobí, těžko si představíme kuchyni zcela bez dřezu. Jestliže v nabídce tápete a nevíte, kde s vybíráním vhodného dřezu začít, projděte si našeho průvodce.

Umístění dřezu

Ze všeho nejdříve dobře zvažte, kam dřez umístíte. Zejména, pokud novou kuchyňskou linku teprve plánujete, už ve fázi hrubé stavby je dobré myslet na umístění rozvodů vody a odpadů. Dřez by měl být v přípravné části kuchyně, blízko ledničky. Potraviny z lednice vytažené hned omyjete, zpracujete, tepelně upravíte. Velikost dřezu pak samozřejmě závisí na velikosti celé kuchyňské linky. Do malého prostoru volíme menší rozměr, aby neubíral plochu pracovní desky. I když dnes se ke dřezům běžně dodává zakrývací prkénko, které umožňuje mít velký dřez i dostatečnou pracovní plochu.

Zvažte také, na co všechno dřez využijete. Pokud třeba hodně pečete, vaříte či zavařujete, a máte tedy nárazově hodně použitého nádobí, určitě ocení dvojdřez. Na mytí ovoce či zeleniny, na odmočení hrnců a plechů, jako když najdete.

Materiál

Dalším kritériem výběru dřezu je materiál. Klasický nerez je nesmrtelný, nezabarví ho žádná potravina, neohrozí ho běžné čističe, navíc je to skutečně hygienický materiál. Barevně se hodí do každé kuchyně, k dostání je v mnoha rozměrech a tvarech, dokonce i kulaté či oválné, které působí velmi neotřele a svěže. I nerezové dřezy se dělají s různými povrchovými úpravami, takže mohou být i matné či broušené.

Granitové dřezy

Dalším odolným materiálem je granit. Přírodní kámen v mnoha barevných kombinacích je rovněž velmi odolný. Jeho nevýhodou je, že je těžký, ale to může být na škodu pouze při jeho instalaci či stěhování. Snadno se udržuje a výrobci ho dodávají zpravidla s hygienickou povrchovou úpravou. Ta spočívá v důkladném zbroušení a ohlazení povrchu tak, aby se na něj nezachytávaly nežádoucí mikroorganismy. Samozřejmostí je i u granitu široký výběr tvarů a designů – dvojdřezy, odkapy a mnoho dalších variant k výběru.

Tectonitové dřezy

Tektonit se tváří stejně, jako výše zmíněný granit, je to však materiál syntetický, nikoli přírodní. Je lehčí a měkčí, hrozí tedy poškrábání či odštípnutí povrchu.

Keramické dřezy

Designovou lahůdkou jsou dřezy keramické. Hodí se spíše do kuchyní ve stylu vintage, provence či do kuchyně na chalupě. Jsou krásné, neušpiníte je, odolávají i kyselinám a hydroxidům (třeba čističi odpadů). Jejich pořizovací cena je vyšší a jsou křehké, běžný provoz domácnosti však bez problémů zvládnou.

Všechny typy dřezů lze zabudovat souběžně s kuchyňskou linkou, což samo o sobě vypadá velmi zajímavě, i klasicky do ní. Nezapomínejte též na výběr vhodné kuchyňské baterie, která musí být především praktická, ale určitě oceníte také pěkný vzhled. A jak ji vybrat? Na to si posvítíme v některém z dalších článků.

Přejeme vám při výběru dřezu šťastnou ruku, ať vám nejen slouží, ale hlavně dělá radost dlouhé roky.